You are currently viewing Jak wybrać psychoterapeutę?

Jak wybrać psychoterapeutę?

Poczułeś/aś, że masz problem, z którym sam/a sobie nie poradzisz i już podjąłeś/aś decyzję, że skorzystasz z pomocy psychoterapeuty. Brawo, to mądra decyzja. Teraz zaczynasz poznawać temat nieco głębiej i już wiesz, że będziesz musiał/a zdecydować czy pójść do kobiety, czy mężczyzny, do terapeuty  certyfikowanego czy w trakcie certyfikacji, wiek też może mieć dla Ciebie znaczenie. Ale to nie wszystko, bo przecież jest mnóstwo nurtów terapeutycznych. Skąd możesz wiedzieć co dla Ciebie będzie najlepsze? Jak odnaleźć się w gąszczu tych informacji?

Pocieszyć Cię? Intuicja –  poczujesz czego potrzebujesz. Musisz tylko sobie zaufać. Już pierwszy kontakt z psychoterapeutą będzie dla Ciebie ważną informacją.  Zwykle jedna do trzech wizyt to tzw. wizyty diagnostyczne.  W tym czasie wraz z psychoterapeutą omawiacie ogólnie Twój problem oraz możliwości jakie ma psychoterapeuta by Ci pomóc (jeśli ich nie ma to powie Ci o tym i równocześnie podpowie, gdzie jego zdaniem uzyskasz niezbędną pomoc). Ty również w tym czasie masz prawo myśleć i podejmować decyzję; czy ufasz i chcesz kontynuować pracę nad sobą z tą właśnie osobą i  w tym nurcie, bo próbkę możliwości terapeuty poczujesz już na pierwszym spotkaniu. Jeżeli nie jesteś przekonany/a do pracy z danym psychoterapeutą to porozmawiaj z nim o swoich wątpliwościach, może uda się je rozwiać.

No dobra, czujesz, że masz osobę,  ale co z jej kwalifikacjami? Czy mają znaczenie? Czy pytać o certyfikaty? No właśnie, czy certyfikat ma znaczenie? Hm…nie powiem, że nie (bo sama wiem ile wysiłku włożyłam w jego zdobycie ), bo jest potwierdzeniem umiejętności terapeuty. Fajnie jest, jak te umiejętności są potwierdzone  przez niezależną komisję, np. Polskiego Towarzystwo Psychiatryczne lub Psychologiczne, a nie stanowią tylko potwierdzenia pozytywnie ukończonej szkoły. Ale certyfikat nie jest najważniejszy i nie daje 100% pewności o najlepszych z możliwości. Ważniejsze jest Twoje zaufanie do danego psychoterapeuty i przekonanie o jego możliwościach udzielania Ci pomocy.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu łatwiej będzie wam podjąć decyzję 🙂

Dodaj komentarz